Saternus Karol

 

Saternus Karol

Starszy przodownik Policji Województwa Śląskiego

Urodzony 16 lipca 1898 roku.

Był policjantem Policji Górnego Śląska w 1920 r./tzw. Abstimmungspolizei/. W latach 1927-1939 służył w Komisariacie Policji Województwa Śląskiego w Hajdukach Wielkich.

Karol Saternus

W latach 1924 – 1926 funkcjonariusz Agentury Oddziału (Wydziału) IV-D./Agentury Informacyjnej/Ekspozytury Śląskiego Urzędu Policji Politycznej w Świętochłowicach.

W 1928 r. Karol Saternus został dzielnicowym. W uzasadnieniu rozkazu o powołaniu na to stanowisko czytamy: ”ze względu na nienaganną opinię, wyrobienie życiowe, wysokie kwalifikacje zawodowe i dokładną znajomość dzielnicy…”

W 1928 r. wspólnie z st.post. Wilhelmem Spyrą odbył rowerową podróż  dookoła Polski, która zajęła im 35 dni, o czym rozpisywała się ówczesna prasa. Poniżej fotografia obu policjantów.

Karol Saternus i Wilhelm Spyra. Funkcjonariusze  Komisariatu Policji Wojewóztwa Śląskiego w Hajdukach Wielkich

 

 

W 1932 r. uhonorowany został odznaką 10-lecia Policji Województwa Śląskiego.

Podczas służby w Policji ukończył m.in. kurs narciarski. W Komisariacie w Hajdukach Wielkich prowadził bibliotekę. W 1939 r. przeniesiony do służby w Komisariacie III Policji Województwa Śląskiego w Chorzowie.

Brak informacji o jego dalszych losach.

 

Źródło: Tomek Świerczyński, Tropem pewnej fotografii – Policjanci z Hajduków Wielkich, http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,tropem-pewnej-fotografii-policjanci-z-hajdukow-wielkich,11617