Strzelecki Apoloniusz

 

Strzelecki Apoloniusz

Komisarz Policji Państwowej

Syn Waleriana i Józefy z d. Konarzewska. Urodził się 7 lipca 1888 roku w Guzowie (pow. żyrardowski).

Brał udział w I wojnie światowej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Za „poświęcenie i męstwo podczas zrzucania jarzma przemocy niemieckiej w 1918 roku” został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Swoją służbę w formacjach bezpieczeństwa Odrodzonej Polski rozpoczął już od czasów Straży Obywatelskich. W Policji Państwowej wykonywał obowiązki służbowe na różnych stanowiskach. Tworzył m.in. jednostkę mławskiej Policji Państwowej, której był Komendantem. Za zasługi na polu bezpieczeństwa publicznego został udekorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Komisarz Strzelecki zginął 14 września 1924 roku o godzinie 5.30 rano w wypadku samochodowym na drodze między Mławą, a Sierpcem. Jego pogrzeb odbył się w dniu 16 września w Mławie, z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, funkcjonariuszy Policji Państwowej, jak i licznie zgromadzonej publiczności. Ciało komendanta Strzeleckiego spoczęło w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Mławie. Rok przed tragiczną śmiercią komendanta Strzeleckiego, zmarła jego małżonka Julia z Niedzielskich Strzelecka. Małżonkowie osierocili trójkę dzieci.

Akt zgonu Apoloniusza Strzeleckiego wystawiony przez księdza Ludwika Sokolika

W miejscu, w którym komisarz Strzelecki poniósł śmierć, jego podkomendni wystawili pamiątkowy obelisk, który zachował się do dzisiaj. Krzyż – pomnik wystawiony na cześć Apoloniusza Strzeleckiego w Modle, przy drodze z Mławy do Szreńsk.

 

Źródło: http://www.kwp.radom.pl/ocalic-od-zapomnienia,pa25,10646,0/jednostka/komenda-powiatowa-policji-w-mlawie